Si na správnom mieste! Na tejto stránke sa dozvieš, ako na to. Prosím, postupuj podľa nasledujúcich 3 krokov:

1. Prihlás svoju prezentáciu

Na festivale dávame priestor:

  • mladým dobrodruhom, aby inšpirovali ľudí, že cestovať môže naozaj každý,
  • vášnivým cestovateľom, turistom, horolezcom, vodákom a každému, kto sa s ostatnými vie podeliť o niečo nové, zaujímavé a inšpiratívne,
  • tematickým prezentáciám napr. o svadbách v cudzích krajinách, tradíciách, zvykoch v odľahlých oblastiach,
  • známym osobnostiam, ktoré majú niečo pútavé prejdené, aby sme mali aj nejaký mediálny ťahák 🙂

Patríš medzi nich aj ty? Skvelé!

VYPLŇ FORMULÁR PRE PREDNÁŠAJÚCEHO

2. Pošli nám 10-15 fotografií vo veľkom rozlíšení vo formáte JPG

Pošli nám, prosím, výber tvojich najlepších 10-15 fotografií v plnom rozlíšení na email: prezentujuci@cestounecestou.sk

Ak majú fotografie viac ako 20 MB, odporúčame poslať cez WeTransfer, Google DriveDropbox.com alebo inú podobnú stránku. Neposielaj nám fotografie stiahnuté zo sociálnych sietí, alebo fotografie v rozlíšení pod 3 megapixle (2048x1536px). Bez kvalitných fotiek prezentujúcich neberieme.

Ak máš čas, poteší nás, ak fotografie pošleš s krátkym popisom v názve súboru a tvojim menom, napríklad: Príklad 1: “Babka v dome, Paríž, Francúzsko, Michal Knitl.jpg“
Príklad 2: “V sedle na ture okolo Ausangate, Peru, Michal Knitl.jpg“

Fotografie prosím posielajte bez diakritiky (keď sme dostali pekný názov vodopádu na Islande v ich písme z Apple počítača, náš Windows to nedával).

Fotografie vo formáte JPG. Ak máte Apple formáte HEIC alebo fotíte do RAW, prosíme o bežné jednoduché JPG.

Fotografie použijeme na vytvorenie tvojho profilu na stránke festivalu, na plagátoch a propagačných materiáloch a vo fotogalérii festivalu. Nezabudni nám napísať viac o každej fotke, aby návštevníci webu vedeli, odkiaľ je a čo zobrazuje. Poslaním fotografií súhlasíš s použitím fotografií na propagačné účely festivalu.

3. Čakaj na našu odpoveď…

  • a prečítaj si zatiaľ Často kladené otázky (nižšie),
  • aj Inštrukcie pre potvrdených prezentujúcich (ešte nižšie), aby si vedel, čo robiť, ak ti tvoju prezentáciu potvrdíme,
  • zároveň budeme radi, pokiaľ o festivale povieš svojim priateľom – zdieľať s nimi môžeš odkaz na festivalovú stránku alebo na konkrétne podujatie na facebooku.

FAQ – Často kladené otázky

Som na Slovensku v čase, keď nerobíte žiadnu akciu. Môžem niekde prezentovať?

Áno. Ideálne vyplň dotazník, pošli fotky a napíš hlavnému organizátorovi na miso@cestounecestou.sk, odkedy dokedy si na SR a uvidíme, čo sa s tým dá robiť. Okrem festivalu Cestou necestou máme aj ďalšie formáty, v ktorých budeme mať prezentujúcich počas celého roka. Ak bude tvoja téma zaujímavá, budeme veľmi radi, ak sa o ňu podelíš s divákmi.
Zoznam podujatí, ktoré aktuálne plánujeme, nájdeš na na našej stránke alebo na facebooku.

Podľa čoho vyberáte? Mám šancu?

Program pre festival Cestou necestou vyberá Michal Knitl, hlavný organizátor, najmä na základe zaujímavosti z jeho pohľadu ako náročného diváka a od kvality poslaných fotografií (ak ťa nepozná a pošleš dotazník bez fotiek, tak či tak ťa budeme najskôr kontaktovať, aby si poslal/a fotky a až následne ti povieme, či ťa berieme). Pravidelné prednášky v Bratislave „Cestami necestami“ organizuje Martina Jarolínová a ona vyberá prezentujúcich. Vždy máme určitú tému, a tak podľa nej vyberá vhodných prednášajúcich.

Kedy robíte výber prezentujúcich na festival?

Výber robíme zvyčajne 1-2 mesiace pred podujatím. Našim cieľom je, aby koncom septembra bol uzavretý program pre festivaly v novembri a koncom januára pre festivaly v januári. To znamená, že v tú dobu máme od prezentujúcich už všetky podklady – popis prednášky, fotky a aj odsúhlasené, že v daný deň im prezentácia vyhovuje. Neustále sa však rozširujeme a robíme podujatia po celý rok. Preto je dobré, ak vyplníš dotazník a pošleš fotky už teraz. Budeme o tebe skôr vedieť.

Vyplnil som dotazník a nikto sa mi dlho neozýva.

A poslal si aj fotky? Ak áno, tak sú dve možnosti. Buď momentálne žiadny festival nepripravujeme, alebo nám tvoja prezentacia koncepčne či kvalitou nezapadla do programu.

Ako má vyzerať prezentácia? Čo mám spomenúť?

Prezentáciu nechávame čisto na jej autorovi. Veríme, že sám prednášajúci vie, čo bolo pre neho najzaujímavejšie, najpútavejšie a zároveň aké informácie, ktoré získal, by boli pre neho pred cestou najužitočnejšie vedieť. Môžeš sa inšpirovať videami z minulých ročníkov na na vimeu.

Mám článok alebo text, ktorý by som rád publikoval/a.

Prosím pošli nám ho aspoň 1-2 týždne pred tvojou prezentáciou a radi ho zverejníme na našom webe (alebo na weboch našich partnerov kde je vysoká čítanosť) a pokiaľ súhlasíš a pošťastí sa nám, aj ako PR článok v médiách. Viacero médií si však želá unikátny článok. A tak, ak si želáš aj sám/sama seba propagovať, ideálne nám pošli 2-3 rôzne články a vtedy ich preberie viac médií.

Inštrukcie pre potvrdených prezentujúcich na podujatie

1) Zapíš si termín festivalu do svojho kalendára. Aspoň 1-7 dní pred festivalom ťa budeme kontaktovať, aby si na na festival nezabudol (ak nezabudneme). Aj keď ta nebudeme kontaktovať, môžeš sa nájsť vo festivalom programe na webe. A čo je na webe, to platí :).

2) Technika – bude tam náš notebook (windows), projektor, plátno, zvuk z notebooku, diaľkové ovládanie. Boli by sme veľmi radi, ak budeš prezentovať z nášho notebooku, aby sme nemuseli robiť s káblami. Od roku 2022 sa budeme snažiť ísť výhradne z nášho počítača, aby sme nielen nemuseli meniť káble, ale aby sme aj prezentácie mohli nahrávať – teda, ak s tým súhlasíš. Prezentujúci, ktorí nebudú chcieť byť nahrávaní, majú nižšiu šancu, že ich dáme do programu, nakoľko chceme mať aj nový obsah pre online web.

3) Prezentáciu si dones na USB kľúči. Ak nám ju chceš poslať vopred, tak ideálne aspoň niekoľko dní vopred a over si u organizátora podujatia, či ju stiahol. Posledné roky všetky prednášky kopírujeme na mieste.

4) Skontroluj si, že všetky fotky:
– sú všetky v jednom priečinku! Prosím, žiadne hľadanie medzi priečinkami!
– či majú .jpg prípony (raz sa nám stalo, že z Apple sa vyexportovali bez prípony / tiež prosím majte formát JPG a nie HEIC)
– či sú očíslované 001, 002, atď. Pokiaľ máš fotky očíslované 1, 2, 3…, tak je možné, že fotky pôjdu v poradí 1, 10, 100, 102, …. 109, 11, 110,… 19, atď… Alebo zisti, v ktorom prehliadači je možné prehliadať fotky bez toho, aby zmenili poradie.

5Daj do prezentácie mapy! Ideálne pred každou krajinou (ak prezentuješ viac krajín) a ukáž, kadiaľ si išiel. Vieš, že aj interaktívna mapa sa dá urobiť úplne jednoducho? Pozri si návod!

6) Na posledný slajd daj fotku mapy tvojej strasy, alebo tvoju profilovku, alebo niečo, čo bude na ploche aj počas diskusie. Program, ktorý nám nahráva prezentácie, sníma obraz a čo sa deje na obrazovke.

7) Ak používaš Powerpoint

  • nastav pozadie za fotkou na čiernu farbu (ak fotka nezaberá celú obrazovku) a nie na bielu (biela viac ťahá oči);
  • ulož powerpointový súbor v najnovšom formáte, ale aj v režime kompatibility (ak by ste náhodou mali nejaký aktualizovaný najnovší powerpoint, aby to bolo kompatibilné – pre istotu), prípadne aj v PDF (teda pokiaľ nemáš videá);
  • ak máš videá, nahraj aj zdrojové súbory videa do priečinku s prezentáciou (ak sú videá väčšie, tak na prehratie potrebuje aj zdroj videí);
  • zároveň ak by si chcel mať náhľad prezentujúceho, daj nám prosím vedieť vopred. Ak nahrávame prednášku (pre budúce online prednášky, tak nahrávame čo sa deje na monitore), a tak trošku dlhšie trvá, kým to nastavíme, aby to nahrávalo rozšírenú plochu a veľkú obrazovku a nie, čo je v notebooku. Ak by nebola rozšírená, je to pre nás jednoduchšie, ale nechceme, aby si kvôli tomu na niečo zabudol.

8) Na prednášku si priprav zaujímavé príhody, o akých si človek len tak neprečíta. Nie je cieľom ukázať všetky pamiatky a hovoriť o nich. Hlavným prínosom prednášok je povedať o svojej skúsenosti, o ľuďoch ktorých stretol, o zážitkoch a svoj pohľad a zážitky. Snažíme sa priniesť ľuďom rozhľad, toleranciu, inšpirovať ich a poukázať, že cestovanie rozširuje obzory a vzdeláva. Nechceme prezentácie, kde ľudia niekoho urážajú alebo nehovoria k veci.

9) Skús si prezentáciu povedať doma, aby ste vedel, koľko trvá. Radi by sme dali každému jeho stanovený priestor a tiež divákom možnosť oddýchnuť si bez časových sklzov. 5-10 minút pred koncom prezentácie ti dáme znamenie, že sa ti čas kráti. Nechceme však, aby si si 5 minút pred koncom prezentácie uvedomil, koľko toho si ešte chcel povedať a naťahoval a naťahoval… Prosím, na hodinu maximálne 200 fotiek. Aj to môže byť veľa. Ideálne je medzi 100 a 200. Dvakrát sa nám stalo, že prišiel človek so 700 fotkami. Raz to baba preklikala, ale teda ľudia nestíhali a prednáška mala veľmi zlé hodnotenia. Druhýkrát prešiel 300-350 a zvyšok neukázal. To je lepšie riešenie, ale ideálne je si vopred doma pripraviť prednášku, nech stihnete povedať všetko.

10) Ak používaš nejaký veľmi moderný formát, ktorý nie je bežný, napíš nám, aby sme mali prehliadač. Máme 10 prehliadačov fotiek a videí, ale nesledujeme úplne najnovšie trendy, tak pre istotu (aj preto by sme mali radi prezentácie alebo filmy vopred, aby sme ich vedeli otestovať). Rátaj s tým, že v niektorých miestach festivalu NIE JE internet, a tak ak nepôjdu, tak nič nestiahneme

11) Ak zistíš, že nemôžeš prezentovať, daj čo najskôr vedieť organizátorovi, s ktorým si písal. Náhradu nehľadaj – resp. môžeš hľadať a dať nám tip, ale o náhradnom programe rozhodujeme my.

12) Príď na festival aspoň 1-2 hodiny pred svojou prezentáciou. Ak tam nebudeš, budeme ti telefonovať.

Tešíme sa na tvoju prezentáciu.

Inštrukcie pre prezentácie online

Od jesene 2020 začíname nahrávať prezentácie, aby boli dostupné aj online. Aktuálne prezentácie nahrávame vopred a následne ich diváci vidia zo záznamu. Tým pádom sa vyhýbame technickým problémom + diváci majú niekoľko dní/týždeň čas, kedy si prezentáciu môžu pozrieť. Zároveň majú týždeň na to, aby písali prednášajúcim otázky. Ak by ste mali záujem, aby vaša prezentácia bola online, sú tu tieto možnosti:

  1. Môžete si pozrieť vzorovú prednášku Castora, ktorá je voľne dostupná (je to promo Svätojabskej cesty na Slovensku). Castor jediný pri prednáške stojí. Môžete samozrejme sedieť. Ide o to, aby ste si to vedeli predstaviť a videli tiež kvalitu obrazu a zvuku, aká by bola ideálna.
  2. Prejdite si vyššie uvedené tipy ako urobiť prednášku po obsahovej stránke 🙂
  3. Prezentáciu môžeme nahrať spolu (aktuálne Gabo v Banskej Bystrici). Máme program, ktorý sníma obrazovku a aj mikrofóny.
  4. Prezentáciu skúsite nahrať sami.
    • V tomto prípade je potrebné použiť software, ktorý sníma pracovnú plochu monitoru (čiže sníma to, čo sa deje na obrazovke).
    • Rozlíšenie monitora si prosím nastavte na minimálne 1920×1200 alebo 1920×1080. Podľa toho aké máte rozlíšenie, také video bude. A pre divákov si želáme aspoň takúto kvalitu :).
    • Ešte sme neskúšali, ale pre Windows i Apple by mal byť vhodný freeware program OBS Studio, ktorý je obľúbený u youtuberov. Keď ho otestujeme, dáme vám vedieť. Zatiaľ máme len informácie, že to s ním nie je také jednoduché.
    • Pre Windows máme otestovaný program Camtasia, ktorý sníma monitor a zároveň má vlastnú videostopu pre kameru (veľa notebookov už má kameru), ktorá sa dá umiestniť potom do obrazu (prednáška môže byť aj bez Vás v rohu, ale bolo by lepšie, ak by ste tam boli).
    • Pre Mac sme dostali tip na QuickTime Player (návod / návod 2 / návod 3), kde však nie je možné úplne zmenšiť obraz prezentujúceho a zaberá priveľa miesta. Tento problém sa však dá vyriešiť posunutím obrazu prednášajúceho mimo obraz (pozri video), a tak bude váš portrét na výšku a zaberie menej miesta.
      • Ak máte zapnutú kameru, tak zvuk je väčšinou posunutý oproti obrazu (pozrite, či vaše ústa a slová sedia). V Camtasii som to opravoval/posúval zvuk o 1/7 alebo 0,07 sekundy. Preto ak nahrávate cez QuickTime, skúste nahrať všetko ako celok a nevypínať nahrávanie, aj keby ste si robili dlhšie prestávky, aby potom stačilo posunúť zvuk iba raz, a nie hľadať, kde všade vo videu je potrebné ho posunúť. Snáď je to napísané zrozumiteľne :). V prípade otázok pokojne píšte.
      • Ak viete o niečom ďalšom, prosím, dajte nám vedieť, nakoľko Apple nemáme.
    • Dôležité: Nemáme záujem o prednášky nahrané iným spôsobom ako s použitím programu, ktorý sníma pracovnú plochu, t.j. ak by ste chceli doma premietať na stenu a pri tom sa nahrávať, alebo záznamy zo živých podujatí, kde kamera sníma prednášku a vás na pódiu. O prednášku nahranú s pomocou snímania pracovnej plochy zo živého podujatia by sme mohli mať záujem, museli by sme však aspoň časť vidieť (môžete nám poslať aspoň časť alebo celú).
    • Je potrebné mať však externý mikrofón, aby to malo dobrý zvuk a nielen ten, ktorý je zabudovaný v notebooku. Niekto hovorí, že aj iPhone a niektoré mobily môžu mať kvalitné nahrávanie, tak toto ešte nemáme overené, ale boli by sme radi, aby obraz bol na fotka bola na celej obrazovke a aby zvuk bol kvalitný. Či tam bude aj váš obraz ako hovoríte, je na vás – ale je to prínosom (viď fotku nižšie).
    • Predtým, než nahráte celú prednášku, nahrajte prosím 1-2 minúty ukážku, ktoré budú slúžiť zároveň ako upútavka. Uvidíme tak, či je to dobre nahrané a neskôr môžeme túto minútu používať ako trailer k prednáške. Raz jeden chalan poslal prednášku tak, že sme ju celú museli prerábať a chceme sa tomu vyhnúť.
    • Na úvod prednášky sa predstavte a na záver môžete dať slide alebo sa rozlúčiť nejako s ľuďmi, aby to bolo ukončené. Tu nájdete niekoľko ukážok trailerov – upútavok.
    • Medzi fotkami prepínajte ideálne diaľkovým ovládačom (ak máte), alebo klikaním na počítači. Je to oveľa lepšie ako klikanie myšou, ktoré je niekedy aj počuť na nahrávke a hodinu počúvať klikanie myši môže trochu pokaziť dojem.
    • Ak ste o ceste napísali knihu, pokojne ju môžete spomenúť, ale počas prednášky maximálne raz (na začiatku alebo počas prednášky) a potom celkom na konci.

Podmienky pre online prednášky riešime individuálne. Aktuálne sp možnosti: % zo vstupného, ročné vstupné na všetky naše podujatia online i naživo alebo kolekciu Mišových 8 ebookov. Je to na dohode. Verím, že sa dohodneme. Podmienky sa tiež budú líšiť od toho, či bude prednáška ponúkaná divákom samostatne, alebo ako súčasť napr. online festivalu s 30 ďalšími prednáškami.

Plánujeme aj nahrávať prezentácie na budúcich podujatiach, ak s tým prezentujúci budú súhlasiť.

Ak máte záujem, kontaktujte nás na info@cestounecestou.sk a ak ste ešte nevyplnili, prosím, vyplňte formulár pre prednášajúcich, aby sme vedeli viac o vašej prednášky a mali aspoň pár fotiek a videli ich kvalitu. Ďakujeme

Ukážka ako si predstavujeme, aby vyzerala online prezentácia